info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zayıflatan yiyecekler

YİYEREK ZAYIFLAYIN

Zayıflamak isteyen birçok insan ne yiyip ne içecekleri konusunda sorular sormaktadırlar. Bazı yiyeceklerin zayıflama sürecini hızlandırdığı bir gerçektir. Zayıflayan yiyecekler çoğunlukla metabolizmayı harekete geçiren ve yağ yakmaya yardımcı olan yiyeceklerdir. Genel bir örnek vermek gerekirse, protein içeren besinler kasları güçlendirir ve güçlü kaslara sahip olanlar zayıflama sürecinde daha sıkı bir vücuda sahip olmaktadırlar. Yumurta bu besinlerin başında gelmektedir. Özellikle haşlanmış yumurta ve beyazı gerek diyet yapanlar için gerek sporla uğraşanlar için son derece faydalıdır. Yapılan araştırmalar haşlanmış yumurtanın tok tutucu etkisi olduğunu kanıtlamaktadır. Üstelik içindeki protein miktarı da son derece yüksektir. Özellikle düşük kalorili diyet uygulayanların mutlaka yumurtadan faydalanması gerekmektedir.

Zayıflatmaya yardımcı olan besinlerden yeşil yapraklılar da zayıflatan yiyecekler arasında bulunmaktadır. Özellikle ıspanak, karalahana ve çeşitleri hem besleyici hem de tok tutucu özelliğe sahiptirler. Bu besinler aynı zamanda bağırsak hareketlerini uyarıcı bir etkiye de sahiptirler. Hem vitamin hem mineral hem de antioksidan içermesi nedeniyle yeşil yapraklılar mutlaka tüketilmelidirler. Bir diğer zayıflatan yiyecek de somon balığıdır. Somon eti hem oldukça doyurucu hem de omega yağı içermektedir. Kaliteli yağ deyince akla somon gelir ve somon tüketenlerin daha uzun süre tok kaldığı gözlemlenmiştir. Somon ayrıca tiroid bezinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Bilindiği üzere tiroid bezi sağlıklı çalışmazsa, kilo verme yavaşlar.

Yağsız et ve tavukgöğsünün de zayıflamada oldukça büyük katkıları bulunmaktadır. Yüksek oranda protein içeren et, kilo verme sürecinde zayıflatan yiyecekler arasındadır. Elbette bu kategoriye salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünleri girmemektedir. Doyurucu bir besin olan protein sayesinde günde 80 ile 100 kalori daha fazla yakabilirsiniz. Protein içeren besinler sayesinde açlık krizlerinin de önüne geçmiş olursunuz. Füme hindi eti gece krizinde sizin kurtarıcınız olabilir. Bir diğer zayıflatan yiyecek de ton balığıdır. Yağ oranı oldukça düşük bir balık olan ton balığı hem lezzetli hem de oldukça besleyicidir. Elbette yağda değil suda konserve edilen light ton balığı tüketmeye dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

evde ek iş