info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zeytin Kaç Kaloridir? Faydaları Nelerdir?

Zeytin Kaç Kaloridir? Faydaları Nelerdir?

Özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kahvaltı, kahvaltıların vazgeçilmezi ise zeytindir. Çok güzel sofralar kurmak istendiğinde bile, zeytinin tüm çeşitleri sofrada yerini alır. Siyah zeytin, dolma zeytin, yeşil zeytin içine kırmızıbiber ve salam doldurulan zeytinler sık tüketilen zeytinlerdir. Akdeniz ve Ege insanının, kıskanılan gençlik formülünün tek cevabıdır.

Besleyici meyveler arasında başlarda bulunması, güne enerjik ve zinde başlanmasına yardımcı olması, vitamin ve mineral zengini olması gibi bazı sebepler yüzyıllardır zeytini vazgeçilmez yapmaktadır. Zeytingiller ailesinden olan bu meyve, Akdeniz iklimine uyum sağlamaktadır. Her mevsim, yeşil rengini koruyan ağaç türüdür. Bu sebeple Akdeniz’de Ege’de ve Marmara’da kolayca yetiştirilmektedir.

Zeytin İçerisinde Bulunan Vitaminler

Zeytin ağaçları uzun yıllar yaşamaktadır. Nesilden nesle miras bırakılabilecek en değerli ağaç türleri arasında yer almaktadır. Dikildikten sonra 5 yıl içerisinde iyi bakılmak şartı ile meyvesini vermeye başlar. Bir zeytin ağacının en çok meyve veren ve en verimli olan dönemi, 35 ile 150 yaşları arasındadır. Bu ağaçların boyu yaklaşık 10 metreyi bulmaktadır, ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Zeytin ağaçları, bir sene çok meyve verirken diğer yıl az meyve vermektedir. Bunun nedeni ise, kendini dinlendirmesidir ve diğer yıla hazırlık yapmasıdır. Zeytin ağacının meyvesi zeytin olarak tüketilmekle birlikte, meyvesinden yağ da üretilmektedir.

100 gram yaklaşık 50 adet zeytinde; 145 kalori, 15 gram yağ, 4 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 92 miligram Omega-3 yağ asitleri ve 1215 miligram Omega_6 yağ asitleri bulunmaktadır. Siyah zeytinin kalorisi, yeşil zeytine oranla daha yüksektir. 100 gram yeşil zeytinde 145 kalori bulunmaktadır. Siyah zeytinde ise, 210 kalori bulunmaktadır.

Zeytinin dolaşım sistemi üzerinde çok önemli etkileri bulunmaktadır. Serbest radikallerin kolesterol üzerinde büyük oranda olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu radikallerin fazlalığının bulunması durumunda, damar sağlığı tehdit edilmekte ve kalp krizi riski artmaktadır. Zeytin içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde, radikallere savaş açmakta ve damar sağlığını korumaktadır. Böylelikle kalp krizi riskini azaltılmasına yardımcı olur.

Zeytin ile birlikte damar ve kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kalpte ritim bozukluğu sorunlarında bile, zeytin tüketimi tavsiye edilmektedir. Zeytin hem kendisi hem de ondan elde edilen yağ ile beraber kan hücrelerinin sağlıklı kalabilmesini desteklemektedir.

evde ek iş