info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Zeytinyağının Sağlığımız Açısından Faydaları

Zeytinyağının sağlığımız açısından faydaları oldukça fazladır doğanın bir mucizesi olan zeytin ve onun özü olan bu yağ insan yaşamına sunulan en değerli armağan olarak düşünülmelidir. Zeytinyağını mutfaklarında devamlı kullanan insanların bir çok hastalığa daha az yakalandıkları bilinen bir gerçektir. Asırlardır zeytin barış simgesi bereket ve bolluk olarak anım sanmıştır.

Zeytinyağının Sağlığımız Açısından Faydaları

Zeytin yağını daha fazla tüketen insanlar tüketmeyenlere göre daha fazla yaşıyor da diyebiliriz. Araştırmalar gösteriyor ki zeytinyağı tüketen insanlar daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor. Çünkü zeytinyağı aterojenik bir yapıya sahip olduğundan damar sertleşmesine izin vermemektedir. Kolesterol, yüksek tansiyon, tirigliserit riskini de en aza indiriyor. Karbonhidrat metabolizmasını da düzenlediği için şeker hastalığına yakalanma riskini en aza indiriyor. Bu kadar faydalı olan bir yağın diyet yaparken kullanımı ile ilgili kafa karışıklığına hiç gerek yoktur. Tabi sağlıklı olması sınırsız tüketilecek gibi bir izlenim yaratmasın eğer diyet yapıyorsanız diyetisyeninizin izin verdiği ölçüde tüketmeniz gerekmektedir. Zeytinyağı içerisindeki aktif bileşenler sayesinde  depresyona girme riskinide en aza indirmektedir. Aynı zamanda sağlıklı hücreleri kanserli hücreye çeviren aktiflerin oluşumlarını da engellemektedir. Bu özelliği DNA hasarını da önlemektedir. İçerisinde barındırdığı bileşenler alzheimer hastalığın gelişmesini de önlemektedir. İçerdiği E K vitaminleri kalsiyum, demir, potasyum, sodyum gibi bir çok mineralleri barındırmaktadır. Cildin yenilenmesini ve gençleşmesini sağlıyor. Düzenli zeytinyağı kullanan kişilerde iltihaplanma çok daha az olmaktadır.Zeytinyağı diyet listelerinde kullanılan en sağlıklı yağdır.

Zeytinyağının Faydaları

Yüksek antioksidana sahip olan zeytinyağı hücre hasarlarına neden olan radikaller ile savaşarak hücre onarılmasına yardımcı olur.

  • Tansiyonu dengede tutar
  • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
  • Kalp ve damar koruyucudur
  • Sindirimi kolaylaştırır bağırsakları düzenler
  • Safra kesesinde taş oluşmasını engeller
  • Kanserle mücadelede etkin rol oynar
  • Diyette kullanılacak en sağlıklı yağdır
  • Kabızlık ve basur da etkilidir
  • Romatizma da dışarıdan sürmek açısından sağlıklı bir masaj yağıdır
  • Saç ve cilt hastalıklarında tedavi edicidir

Yararı olduğu kadar zararı da olan bu bitkinin kendisi kadar yağı da oldukça faydalıdır uygun miktarda kullanıldığı zamanlarda. Zeytin ilk olarak Yunanistan da bir köyde keşfedildiği bilinmektedir.  Zeytin ağacı kuzeyden Anadolu üzerine buradan da tüm Avrupa yayılmıştır. İnsanlık tarihinde adına bu kadar efsane söylenen ve kutsal olarak sevilen başka bir ağaç daha yoktur. Türkiye’de % 75 i yağlık olarak üretilmektedir.

evde ek iş